8. Pazarlama Zirvesi, Gerçektende Hızlı Geçti!

8. Pazarlama Zirvesi’nin ilk gününde Tio ekibiyle birlikte bende yerimi aldım.

İlk konuşmacı Costas Markides, izlediğim en etkili ve eğlenceli sunumlardan birisine imza attı. Sunum sırasında, bu kadar çok not almayalı uzun zaman olmuştu.

Büyüklerin büyük gibi, küçüklerinde küçük gibi davranması gerektiğini üzerine basa basa söylüyor Costas, hatta tam olarak bu şekilde ifade ediyor. Yeni fikirlerin küçüklerden çıktığını, büyüklerinde bu fikirlere yatırım yaptığını belirtiyor ve soruyor..

“İlk Traş bıçağını Gilette’in mi bulduğunu sanıyorsunuz? Yada ilk Pc’yi IBM’in bulduğunu düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz!”

 

İnovasyon ile ilgili çok çarpıcı örnekler vererek konuşmasına devam ediyor. Devlerin yer aldığı pazarlara girerek yeni mamül üretmek yerine hizmeti farklılaştırarak büyüyen, hatta en büyük olan şirketlerden birkaç örnek vererek açıklıyor.

Sanılanın aksine en büyük Rent a car şirketinin Budget yada Avis olmadığını, sunduğu hizmetler ile farklılaşan National’ın bu pazarda lider konumda olduğundan, National’ın şube, hizmet konumlandırmasının farklarından bahsediyor.

Kreş denilince akla gelen en büyük şirket olan “Bright Horizons’un” oluşturduğu iş modelinde; şirketler ile anlaşarak, şirket bünyelerinde çocuk bakım tesisi kurduklarını, annelerin çocuklarını şirkete girişte bu tesise bıraktığını, çocukların beslenme zamanlarında, öğle tatillerinde birlikte vakit geçirdiklerini herkesin nasıl kazançlı çıktığını anlatıyor. Win win win

Yeni bir fikir yaratmak yerine, mevcut iş modellerinde yapılan yeniliklerinde inovasyon olduğunu unutmamak gerekiyor anlaşılan 🙂

İkinci konuşmacı, Wikinomics’in yazarı Don Tapscott ile ilgili en can alıcı nokta, sevgili Murat’ında burada yakaladığı gibi;

“Çocuklar ve gençler teknolojiden ve internetten korkmuyor. Onlar için teknoloji hava gibi birşey. Havayı solumak ne kadar alışa geldik bir şeyse, teknolojiyi kullanmak ta o kadar alışıldık bir şey onlar için.”

Gerçekten çok yerinde bir tespit, bizler geçiş dönemi çocuklarıydık, ebeveynlerimizin internet hakkında en ufak bir fikri yoktu. Çoğumuz 15-20 yaş aralığında tanıştı internet ile, Yeni nesil, Don’unda belirttiği gibi internet’in içine doğuyor ve çok daha bilinçli ebeveynlere sahip, internetten edinebileceği bilgi, 10 yıl öncesine kıyasla inanılmaz boyutlarda, Yeni bir kuşak yetişiyor. Bir sonraki kuşak bilgiye daha da hızlı ulaşabiliyor olacak.

Don’un web 2.0 ile ilgili kısacıkta bir tanımı vardı sunumda; “İnterneti programlamak” oldukça kısa ve hoş bir tanım. Notlarım arasındaymış yazmak istedim.

Öğleden sonra katıldığım Demir Aytaç’ın Akıllı Segmantasyon sunumunda beklediğimi bulamadığımı söyleyebilirim. Beklentim 1 saatlik Migros reklamından çok daha fazlaydı.

Öğle yemeğinde Fritolay Genel Müdürü Sn. Tuncer Akgün ile keyifli bir sohbetimiz oldu. Frito Lay Genel Müdürü olduğunu öğrenene kadar ürünleri hakkında yorumlarımız olmuştu. İş Geliştirme Yöneticimiz Ali Haydar Ünsal’la Sn. Akgün’ün Pazarlama Departmanı’nda olduğunu düşünüyorduk, oldukça mütevazı bu sohbetten dolayı Sn. Tuncer Akgün’e teşekkür ediyorum.

Costas Markides’in sunumuna buradan, Don Tapscott’ın sunumuna ise buradan ulaşabilirsiniz. (.ppt formatındadır)

Pazarlama Zirvesi

—————-
Now playing: David Grey – This Years Love
via FoxyTunes

 

“8. Pazarlama Zirvesi, Gerçektende Hızlı Geçti!” için 4 yorum

  1. Çocukların ve gençlerin internete, mobil uygulamalara olan ilgisinin artması, Emre’nin de yukarıda vurguladığı gibi internet dünyasında trendlerin değişmesine neden oluyor. Günümüzde özellikle internet şirketlerinin bu rüzgarı yakalamasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.
    Eline sağlık Emre..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir