Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; wpauHelper has a deprecated constructor in /home/emreguze/domains/emreguzer.com/public_html/wp-content/plugins/wordpress-automatic-upgrade/wpau_helper.class.php on line 22
Bitmek Bilmeyen Mesajlar | Emre Güzer

Bitmek Bilmeyen Mesajlar

Özellikle iş yaşamında da kullandıklarımız ile birlikte iletişim araçlarının artması, bunların özel yaşam için kullanılanlar ile birbirine karıştırılması işleri olduğundan zorlaştırır bir hal aldı. Slack, Teams, Whatsap, emektar e-posta hatta maalesef zaman zaman işle ilgili mesajlar için instagram, twitter dm kullanımı verdiği rahatsızlık bir yana, geriye dönük bir mesajı aramak için birkaç farklı platform dolaşmayı gerektirebiliyor. Kullandığımız araç sayısının artması hayat kalitemizi artırmıyor. Tam tersine bir durum söz konusu.
 
Biz bu hengame içerisinde doğru yolu bulmaya hemen her platformdan mesaj yağmuruna maruz kalmaya devam ederken geçtiğimiz günlerde Portekiz ki bunu daha önce Fransa’da yapmıştı. Mesai saatleri dışında çalışanlar ile iletişim kurmayı yasaklayan bir karar çıkardı.
 
Bu kararı desteklemek ve uzun zamandır buna gayret ettiğimi düşünmekle birlikte özellikle Teams ve e-posta üzerinden mesai saatleri dışında, aslında yine mesai saatlerinde çözümlenmek üzere ara ara olsa da eposta ve mesajlar attığımı fark ettim. Bu mesajlara anlık dönüşler beklemesem bile bu mesajların kısacık bir süre bile olsa zihinde yaratabileceği meşguliyeti, bu özel zamanlarında iş arkadaşlarınızdan almanın bir anlamı yok.
 
Özellikle hybrit çalışma modeli ile birlikte zaten iç içe geçen iş-özel yaşam dengesini ki böyle bir dengeden söz etmek bile abesle iştigal , zira iş hayatı asıl yaşamımızı sürdürebilmemiz için icat ettiğimiz bir olgu.  İletişim araçlarımıza ve kullanım biçimimize çok dikkat etmeli.
 
Özellikle mesai saati dışında whatsap mesajları rafa kaldırılmalı. Çok acil durumlarda, “BCP” Business Continuity açısından ilgili ekipler Teams, Slack vb araçlar üzerinden alarma geçirilmeli. BCP dışında, normal seyrinde bir e-posta gönderilmek isteniyorsa da ileri tarihli e-posta kurulmalı ve saklanmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir