Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; wpauHelper has a deprecated constructor in /home/emreguze/domains/emreguzer.com/public_html/wp-content/plugins/wordpress-automatic-upgrade/wpau_helper.class.php on line 22
Bill Me Later Nedir? | Emre Güzer

Bill Me Later Nedir?

İnceleme için, Tio İş Geliştirme ekibine yeni katılan ve 1,5 ay süreyle bizlerle olacak olan Halil Cem Burnaz’a teşekkür ederim.

image

“Bill Me Later” bir anlamda PayPal tarzinda bir ödeme sistemidir. Sistemin amacı “şimdi al, sonra öde” dir. 2002’den beri aktif olan bu sistemin 3 milyona yakın kayıt olmuş üyesi vardır. 700’den fazla birlikte olduğu web sitesi bulunmaktadır (Amazon, ToysRus.com, Walmart.com, Apple,…) 2007 yılında 100 milyon dolara yakın bir gelire yaklaşacağına inanılıyor.
Şu ana kadar 200 milyon dolarlık yatırım yardımı ve 640 milyon dolarlık borç izni almıştır. Bill Me Later sistemi CIT Bankasıyla çalışmaktadır.

Bill Me Later’ın Gelir Modeli:

BML her işlem üzerinden %1.5 komisyon almaktadır. Visa ve Mastercard’ın oranı ise %2’dir.
Ayrıca müşterilerin geciktirdiği ödemelerden kazandıkları finans ücretleri vardır.

Bill Me Later’ın çalışma tarzı (Müşteri):

Müşteri Bill Me Later ile çalışan www.amazon.com  mağazasından $1000’lık bir alışveriş yapar(Ocak 1’de). Ödeme seçeneklerinde Bill Me Later’ı seçer ve çıkan hesap girişinde, dogum gununu ve kendine özel olan Sosyal Güvenlik Numarası’nı son 4 rakamını girer. BML Sosyal güvenlik numarasını ve dogum gununu eşlendirir ve onaylar(hem kredi kontrolünün hem de kişinin onaylanması). www.amazon.com sitesine onayı yollar ve alışveriş gerçekleşir. Adres bilgisi haricinde başka bir bilgiye (hesap, vs…) gerek olmaz.

BML müşteriye faturayı keser ve adresine yollar. Müşteri 90 gün içinde herhangi bir zaman hiç bir faiz veya benzer bir masrafla karşılamadan faturanın orijinal bedelini ödeyebilir. <<Bu süre içinde satıcıların 30 ile 90 gün arasındaki iade seçenekleri nedeniyle firmanın muhasebesine bile geçtiğine inanmıyorum.>> Eğer 90 günlük süre zaafında müşteri faturayı ödeyemezse o zaman bir yıllık faiz ve ödeme planı aktif ediliyor. $1000’lık fatura bir anda bir yıl içinde ödenmesi gereken $1195.81 e dönüşüyor. Yani yıllık %19.99’lık bir faiz değeri uygulanıyor. Mayıs 1’den itibaren 11 ay boyunca $100’lık ve son 1 ay da $95.81’lik bir ödeme planı yaratılıyor.
(Oranlar böyle olsa da her finanse etme durumunda minimum finans masrafı $2’dır.)

Bill Me Later Avantajları:

Satıcılar için:
•    %25 daha az komisyon
•    Kredisi dolmuş müşterileri hedefleyebilir
•    Kredi kartı numarasını vermek istemeyen, güvenmeyen bir müşteri segmentini hedefleyebilir.

Müşteriler için:
•    Her siteye ayrı ayrı kredi kartını vermesini önler
•    Masraf görmeden kredi limitinin üstüne çıkabilir.
•    Kredi kartı dekontunda gözükmesini istemediği ürünleri alabilir
o    Kredi kartı dekontunda alışveriş yaptığı yerin gözükmesini istemeyebilir.

Mastercard ve Visa’ya karşı :
•    Daha ucuz operasyon masrafları var
o    Çünkü müşterilerinin %80’i internetten ödemelerini yapıyorlar.
o    Pazarlamaya müşteri hesabı başına $6’dan az harcayarak bu kadar yükseldiler.
•    Mastercard ve Visa ise hesap başına yüzlerce dolar harcıyorlar.

“Bill Me Later Nedir?” için 4 yorum

  1. Ne güzel yazmışım ama biraz edit istermiş sanki. Bu sistemle daha fazla türk insanı, çılgınca borç batağına düşebilir… yaşasın kötülük 🙂

  2. Geri bildirim: www.tusul.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir