IP / Kredi Kartı / Üyelik Kontrolü

Web siteniz üzerinden aynı IP / Kredi Kartı / Üyelik ile, aynı gün (bu alan esnek) birden fazla işlem deneniyorsa; fraud kontrolü yapılmalıdır. Burada belirttiğim ilk 3 maddeyi sistemsel olarak nasıl kontrol edilebilirizi çizmeye çalıştım.

“IP / Kredi Kartı / Üyelik Kontrolü” için 2 yorum

  1. Çok güzel bir tablo öncelikle, peki 4. sipariş olduğunda direkt üye telefonla aransa ve eğer ulaşılamazsa proses devreye girse nasıl olur, zaten her zaman olabilecek bir şey değildir, aranması da büyük vakit kaybı yapmaz. Belki de adam gerçekten 4. siparişi veriyordur, direkt iptal etmek üye için kötü olmaz mı?

  2. Değerli yorumun için teşekkür ederim Serbay, buradaki 4 sayısı, siparişin direk iptal edilmesi ya da operasyon ekibinin önüne düşürülerek kontrol edilmesi “business” karar. Satılan malın niteliğine ve niceliğine göre bile değişebilecek bir durum.

    Sanal Mağaza, CRM bacağında, beyaz, gri ve kara listeler oluşturarak verilen siparişleri analiz etmeli, http://www.emreguzer.com/index.php/2008/09/22/sanal-posa-islem-gnderirken-dikkat-edilmesi-gerekenler/ burada konuyla ilgili birşeyler daha yazmıştım.

    Seninde dediğin gibi müşterinin aranması ve siparişin doğrulatılması bir çözümdür. Lakin müşteriyi aradığınızda gerçekten kart sahibini aradığınızdan emin olamazsınız. Sonuçta sipariş esnasında sisteme kaydedilen bir telefon numarasıdır aranan ve fake olabilir. Burada yukarıdaki linkte belirttiğin kontrol mekanizmaları devreye girerek charge-back riski en aza indirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir