Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; wpauHelper has a deprecated constructor in /home/emreguze/domains/emreguzer.com/public_html/wp-content/plugins/wordpress-automatic-upgrade/wpau_helper.class.php on line 22
Ödeme Sistemleri’nin E-Ticaret’in Büyümesi Açısından Önemi | Emre Güzer

Ödeme Sistemleri’nin E-Ticaret’in Büyümesi Açısından Önemi

Digitalage’de yayımlanan yazımın bir kısmına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Sizin gibi ödeme sistemlerinin e.ticaret’in büyümesi açısından önemi nedir?

E-ticareti, tüketicilerin hayatlarında önemli bir yer tutan alışveriş deneyimini dijital ortama taşıyarak ev konforunda diledikleri ürünü ya da hizmeti satın almalarını sağlayan bir devrim olarak nitelendirmek mümkün. Ticaretin en önemli adımı olan “ödeme”nin elektronik alışverişte tuttuğu konum gerek konfor gerekse güvenlik açısından büyük önem taşıyor. Ülkemizdeki tüketicilerin e-ticareti benimsemelerindeki hızın altında e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişin güvenli olduğunu bilmeleri ve bu bilincin altında da kuşkusuz güvenli ödeme sistemleri yer alıyor.

PayU Türkiye olarak e-ticaretin kalbinde yer alan ödeme sürecini hem güvenli hem de kolay hale getiren çözümler üretiyoruz. MasterCard ve VISA’dan aldığımız izinler kapsamında tek sözleşme ile tüm banka kartlarına taksit yapabilmenin yanı sıra 1 günde kullanmaya başlanabilen sanal POS çözümleri, sahtekarlık izleme (fraud) filtreleri, PCI DSS, SSL gibi sertifikasyonları yine işyerlerinin hizmetine sunuyoruz. Elektronik ticaret yapmak isteyen işletmelerin hızlı bir şekilde bu dünya ile tanışmasına olanak sağlıyoruz. PayU’ya üyelik gerektirmeyen ödeme sayfaları ile kullanıcı deneyimini olabilecek en verimli hale getiriyoruz. Bütün bunların sonrasında kullanıcının yaptığı alışverişten keyif ve doyum alması mevcut e-ticaret sektörünü hem büyütüyor hem de yaygınlaştırıyor.

PayU’ya şu ana kadar ilgi nasıl? Kaç aktif üyeniz var?

PayU tüm dünyada 15 binden fazla üye işyeriyle çalışıyor. Türkiye’deki operasyonlarımıza 2011 yılının Eylül ayında başladık ve yerel hizmetler sunabilmek için yurtdışında birçok ülkede kullanılan altyapımızı tamamen değiştirdik. Türkiye’deki kredi kartı ve debit kart kullanım alışkanlıkları, taksit kültürü ülkemizi ödeme sistemleri konusunda eşsiz bir pazar haline getiriyor.

PayU, Türkiye’de sanal POS alamadığı için bu ekosistem ile tanışamayan işyerlerinin hızlı bir şekilde faaliyete başlamasına destek olarak sektördeki büyük bir boşluğu dolduruyor. Diğer taraftan halihazırda online satış yapan orta ve büyük ölçekli işletmelerde yukarıda sahtekarlık (fraud) filtreleri ve gerekli birçok sertifika ile kendi bünyelerinde yönetemedikleri süreçleri PayU’nun konusunda uzman kadrosuna bırakmasını istiyoruz. Şu ana kadar olan ilgiden çok memnunuz. Çok yakın zamanda havayolu şirketlerinden, büyük özel alışveriş kulüplerine ve tatil-tur satışı yapan şirketlere kadar her yerde farklı bir çözümümüz ile yer alıyor olacağız.

Hangi e.ticaret siteleri ile çalışıyorsunuz?

Aktif olarak çalıştığımız kendi alanında tanınmış birçok e-ticaret sitesi var. Hedefimiz genel anlamda tüm e-ticaret sektörünün en güvendiği iş ortağı olarak, sunduğumuz katma değerle sektörü daha da ileri taşımak.

E-ticaret konusunda ne gibi çözümleriniz var?

Dünyanın en önemli e-ticaret markalarını bünyesinde bulunduran Naspers’ın bir iştirakiyiz ve halihazırda 9 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Uluslararası düzeyde sahip olduğumuz bilgi deneyimini Türkiye e-ticaret pazarının ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıyoruz. Taksit imkanı sunan sanal POS çözümlerimizin yanı sıra gelişmiş sahtecilik (fraud) önleme filtrelerimiz ve 7 gün 24 saat hizmet veren uzman sahtecilik izleme ekibimizle Türkiye e-ticaret sektörünün en güvenilir iş ortağı olmayı hedefliyoruz. E-ticaret şirketlerine sunduğumuz en önemli avantajlardan biri ödeme sayfalarımızın kullanıcı deneyimini hiçbir kesintiye uğratmayacak şekilde tasarlanmış olması. Kullanıcılar alışverişlerini yalnızca birkaç tıklamayla sonuçlandırıyor ve siteden memnun bir şekilde ayrılıyor.

Mobilde ve web’de yakın dönemde yeni uygulamalarınızı görebilecek miyiz?

Elektronik ticaretin geleceğinin mobil cihazlar üzerinde olacağına inanıyoruz. Mobile yönelik geliştirdiğimiz çözümlere ek olarak, web üzerinde dönüşüm oranını artırıcı birçok çalışma ile de sektöre destek olacağız.

Akıllı telefon erişimine (penetrasyon) rağmen mobil cihazların, kullanıcıların web’de yaşadığına benzer bir deneyim sunabilmesi halen mümkün değil. Bu noktada ödeme sistemlerine ve tek tıkla ödeme kavramına büyük iş düşüyor. Burada ödeme sistemleri yine kaldıraç vazifesi göreceklerdir.

Mobil ödeme sistemlerinin yaygınlığının artması e.ticareti nasıl etkileyecek?

Mobil ödemeyi, web üzerinde ödeme adımına gelindiğinde mobil cihazla yapılan ödeme ve tamamen mobil cihaz üzerinde tamamlanan bir deneyim olarak ikiye ayırmak gerekiyor. Her iki durumda da kullanıcı ve işyeri ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların karşılanabilmesi önemli. Mobil ödeme sistemlerinin yaygınlaşması, buna paralel online işyerlerinin mobil uygulamalarını geliştirerek, web’e alternatif olarak konumlandırması ile mümkün olacak bir süreç. Bununla birlikte işletmelerin çok kanallı mobil stratejilerini belirlemeleri de büyük önem taşıyor. Bugün fiziksel dünyada alışveriş yaparken fiyat karşılaştırma, yorum okuma gibi online tarafta alıştığımız birçok hizmeti kullanabilmek istiyoruz. Bu ve benzeri modelleri kurgulayabilen işyerleri çok hızlı farkındalık yaratacaklardır.

“Ödeme Sistemleri’nin E-Ticaret’in Büyümesi Açısından Önemi” için 6 yorum

 1. Öncelikle Payu’nun hizmetlerinden yararlanan bir e-ticaret girişimcisi olarak , Payu’nun ödeme sistemindeki görsel ve altyapısal profesyonelliği gerçek anlamda dikkat çekiyor. Bu vesile ile Payu’ya başvurumuz olumlu sonuçlanarak , aktif olarak kullanmayı seçtik. Ama hazır bir e-ticaret paketi kullanıyor olmamız , Payu entegrasyonunu kendi başımıza yapabilme şansımızı bırakmıyor.Buradaki en büyük sorun , sitemize uğrayan ziyaretçi , bir ürünü incelerken , Payu aracılığı ile , bankaların taksitlendirme ve vade farkı oranlarını görüp inceleme şansı bulamıyor.Taa ki ödeme aşamasına kadar ilerleyip , Payu ödeme sistemini seçerek devam ettiğinde bu tablo karşısına çıkmış oluyor ve tabii ki bu olumsuz geri dönüşler sağlamakta.İşin ilginç tarafı , bu isteğimizi hazır e-ticaret altyapısını kullandığımız (Kendi alanında lider bir firma) ‘ya bu konuyu aynı şekilde iletmemize rağmen , “isteğiniz değerlendirmeye alınmıştır.Talepler’de sistem performansını en öncelikli olarak düşündüğümüzden dolayı her talebin gerçekleştirilmesi mümkün olmayabilir ” gibi ucu açık bir cevap ile ortada kalıyoruz.Umarım bu konu üzerinde siz Payu Ekibi olarak ilgi gösterir ve çalışma ortaklarınız ile bir çözüm sunabilirsiniz. Başarılarınızın devamını diler , saygılar sunarım.

  Batuhan KARTAL

 2. Batuhan Bey Merhaba,

  Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. PayU’nun hedefleri arasında işbirliği yaptığımız online işletmelerin iş yapış şekillerini iyileştirerek, satışlarını artırmak buna müteakip birlikte birçok katma değerli projeye imza atmak var. Umarım PayU ile olan işbirliğiniz artarak devam eder.

  Bahsettiğiniz konuya gelince; hazır e-Ticaret paketi satışı yapan firmaların en ufak bir güncelleme, değişiklik talebi vb’den para kazanma dönemi geçti. Bazılarının hala bu anlayışta olduğunu görmek üzücü olsa da yakın zamanda toparlanacaklarını düşünüyorum. Bahsettiğiniz özellik, tamamen hazır paket tarafında yapılması gereken bir geliştirme. Bugün banka komisyon oranlarını da herhangi bir web servisi veya benzeri bir özellikle dışarı çıkaramazsınız. Bu oranlar sık değişlen oranlarda değillerdir. Dolayısıyla sisteme bir kere girilmesi ve ürün listelerinin altında gösterilmesi gerekiyor sizin tarafta.

  Biz de bu konuyla ilgilenen kontaklarımızı bir kez daha bilgilendirip, elimizden gelen desteği sağlayalım.

  Bol satışlar!

 3. payu kullanmak için başvurmuştuk ancak içeriğimizdeki bazı ürünler (cinsellik ve zayıflama) ürünleri olduğu gerekçesiyle kabul edilmedik, sonuç itibariyle o ürünlerde tüketici ihtiyacı olan ürünler, hepside enaz 1 bakanlık onayı almış ürünler yani yasadışı bir ürün yok, ancak yinede kısıtlamaya uğraması bence bir eksiklik payu adına

 4. Bir de Payu altyapısı sağlıklı çalışsaydı, bütün bu tanıtım çabaları anlam kazanacaktı.

  Kervan yolda düzülür diyen bir girişim olmasanız keşke…

 5. Rıfat Bey,

  PayU halihazırda 1.600’den fazla online işletme ile çalışmaktadır ve bana soracak olursanız Türkiye’de lokalizasyona en çok önem veren, yatırımlarını da bu yönde yapan işletmedir. Bu bazı teknik problemleri de beraberinde getirebilir lakin PayU’yu entegre edememiş olmanız, PayU’nun çalışmadığı anlamına gelmez.

 6. Sayın Yunus Emre Güzer,

  Payu’yu entegre etmiş bir firmada çalışıyorum. Payu’yu entegre etmiş farklı firmalarda çalışan geliştirici arkadaşlarım da var.

  Herkesin ortak derdi, Payu’nun dokumanlarda izah edildiği gibi değil, daha farklı şekillerde çalışması ve pek çok özelliğin de dokumanda bulunmasına rağmen çalışmaması.

  Aslında çok kolay, sistem nasılsa ona göre bir dokuman yazmış olsanız bir çok dert bitecek.

  Twitter’da, geliştirici forumlarında ve daha bir çok platformda Payu’nun sorunları hakkında bir çok yorum bulabilirsiniz.

  Destek biriminin gönderilen sorunlara cevap dönme hızı da oldukça yavaş malesef.

  Yanlış anlamayın, Payu’yu seviyoruz, pazarı geliştireceğine de inanıyoruz. Fakat Payu üzüyor…

  Gerçekten rekabetçi olmak istiyorsanız, bu sorunları aştıktan sonra; Opencart, Magento vb. sistemler için modülleri hazır olarak sunmalısınız.

  Bugün Paypal entegrasyonu yalnızca bir adet form doldurmaktan ibaretse, oldukça geriden geliyorsunuz demektir.

  Bu da biz insanlara şunu söylüyor: Payu bizden kazandığını yatırım dönüştürüp daha iyi hizmet sunmakla ilgilenmiyor.

  Yeri gelmişken içimi döktüm, bağışlayın.

  İyi günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir